• Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Psikoloji
  • Uzmanlık: ODTÜ – Klinik Psikoloji
  • Doktora: ODTÜ – Klinik Psikoloji
  • Çalışma alanı: 16 yaş ve üzeri bireyler için psikoterapi
  • Psikoterapi yaklaşımı: Psikanalitik Yönelimli Terapi

İpek Güzide Pur, klinik psikolog, psikoterapist ve akademisyendir. 2006 yılında psikolog, 2009 yılında uzman klinik psikolog, 2015 yılında ise klinik psikolog doktor ünvanını aldı. Psikoloji lisansının yanı sıra sosyoloji yandal lisans programını tamamladı. Aynı zamanda, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı aile danışmanıdır. Yüksek lisans ve doktora tezleri TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından desteklendi. 

Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde 2015-2019 yılları arası Doktor Öğretim Üyesi (Yardımcı Doçent) olarak çalıştı; lisans ve klinik psikoloji yüksek lisans programında dersler verdi ve özellikle bağlanmaduygu düzenleme ve gelişimsel travma konularında yüksek lisans tezleri yönetti. Bahçeşehir Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda psikodinamik yönelimli psikoterapi süpervizyonu verdi. Halen İstanbul Galata Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir.

2009 yılında uzmanlığını aldıktan sonra İstanbul’da Ekol Psikolojik Danışmanlık, Face to Face Terapi ve Korto Psikoloji merkezlerinde; Ankara’da Özel Boylam Psikiyatri Hastanesi ve Ayna ODTÜ Klinik Psikoloji Ünitesi’nde klinik psikolog ve psikoterapist olarak çalıştı. 2018 yılında Pür Psikoloji‘yi kurdu ve halen çalışmalarına burada devam etmektedir.