İpek Güzide Pur, klinik psikolog ve psikoterapisttir. 2006 yılında ODTÜ Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Klinik psikoloji yüksek lisans ve doktora eğitimini de ODTÜ’de aldı. Psikoloji lisans eğitimi sırasında sosyoloji yan dal lisans programını da tamamladı.

2009 yılından bu yana Maltepe Üniversitesi ve İstanbul Galata Üniversitesi’nde psikoloji bölümlerinde Doktor Öğretim Üyesi (Yardımcı Doçent) olarak çalıştı; lisans ve klinik psikoloji yüksek lisans programında dersler verdi. Özellikle bağlanma, duygu düzenleme ve kompleks gelişimsel travma konularında yüksek lisans tezleri yönetti. Bahçeşehir Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda klinik süpervizyon verdi. Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (SOYAÇ) sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumları ile işbirliği kurarak yürüttüğü projelerde risk altındaki gençler ve bu kurumların çalışanlarına yönelik çalışmalarda görev aldı.

2009 yılında uzmanlığını almasından bu yana, İstanbul ve Ankara’da klinik psikolog ve psikoterapist olarak çalıştı. 2018 yılında Pür Psikoloji‘yi kurdu ve halen yetişkinler ile bireysel psikanalitik yönelimli psikoterapi çalışmalarına burada devam etmektedir.