Skip to content

Hakkında

foto ipek

Klinik Psikolog Doktor İpek Güzide Pur, 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) psikoloji bölümünden mezun oldu. Psikoloji lisansının yanı sıra sosyoloji yandal programını tamamladı. Sonrasında ODTÜ Klinik Psikoloji yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı. Lisansüstü eğitimi boyunca bilişsel davranışçı terapi ve psikanalitik terapiler üzerine kapsamlı bir kuramsal eğitim aşamasından sonra ODTÜ Ayna Klinik Psikoloji Ünitesi’nde (UYAREM) iki yıl süreyle psikoterapi yaparak bilişsel davranışçı terapi ve psikodinamik terapi  süpervizyonlarını Prof. Dr. Nuray Karancı, Prof. Dr. Tülin Gençöz ve Prof. Dr. Faruk Gençöz’den aldı. Çift terapisi alanında ise doktora programı kapsamında ve devamında ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nde Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu’ndan sistemik aile terapileri üzerine teorik eğitim ve süpervizyon aldı. Lisansüstü eğitimi boyunca İstanbul Üniversitesi (Çapa) Yetişkin ve Ergen Psikiyatrisi kliniklerinde, Hacettepe Üniversitesi Yetişkin Psikiyatrisi, GATA Çocuk Psikiyatrisi kliniklerinde staj yaptı. Yaklaşık bir yıl Özel Boylam Psikiyatri Hastanesi’nde uzman klinik psikolog ve psikoterapist olarak görev aldı. 

Yüksek lisans ve doktora tezleri TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından desteklendi. Yüksek lisans tezini Prof. Dr. Faruk Gençöz danışmanlığında, alkol bağımlılığı tedavisinde bir psikoterapi tekniği olarak sinematerapi kullanımı üzerine yaptı. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM kliniğinde ve İstanbul’da bazı Adsız Alkolikler grupları ile çok sayıda sinematerapi grup oturumu yürüttü. Doktora tezinde ise Prof. Dr. Faruk Gençöz’ün danışmanlığı ve Yrd. Doç. Dr. Özden Bademci’nin yardımcı danışmanlığında bağlanma travmasının duygu düzenleme üzerine etkilerini araştırdı. Sokakta yaşamış veya çalıştırılmış çocukların duygusal farkındalık, duygunun kabulü, duygu ifadesi ve duygu düzenleme becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan grup çalışmaları yürüttü. 

Bireysel psikoterapide, 16 yaş ve üzeri yetişkinlerle bütüncül bir yaklaşımla psikodinamik terapi temel olmak üzere, bilişsel davranışçı teknikleri tekniklerini de kullanarak çalışmaktadır.  Klinik psikoloji yüksek lisans öğrencileri ve uzman klinik psikologlara bu yaklaşım ile psikoterapi süpervizyonu vermektedir.

Maltepe Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) Bölümü’nde öğretim üyesidir. Bahçeşehir Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programında süpervizördür. Klinik Psikoloji lisansüstü programları kapsamında, özellikle duygu düzenleme, bilinçli farkındalık (mindfulness), öz-şefkat, gelişimsel travma ve bağlanma travması konularında tez yönetmektedir.

Türk Psikologlar Derneği (TPD) üyesidir ve TPD etik yönetmeliğine bağlıdır (Bkz. www.psikolog.org.tr/turkey-code-tr.pdf). Klinik psikolog olarak psikolojik bozukluk tanısı almamış, güncel hayatına devam etmekte olan kişilere bireysel psikoterapi, sorun yaşayan kişi ve ailelerine sorunlarıyla ilgili psiko-eğitim ve psikolojik değerlendirme hizmetleri vermektedir. Psikiyatrist yönlendirmesi üzerine duygudurum ve kaygı bozuklukları konularında tanı almış kişilerle ise kişinin psikiyatristi ile işbirliği yaparak psikoterapi uygulayabilir.

Dr. Pur’un psikoterapide kişilerle sıklıkla çalıştığı konular:

 • Duygusal farkındalık
 • Bedensel farkındalık (Duygunun bedende yarattığı duyumları fark etme becerisi)
 • Duygu ifadesi (Duygunun sözel olarak ifade edilmesi, talep etme becerileri vb.)
 • Duygu düzenleme
  • Mutsuzluk, çökkünlük
  • Kaygıyı yatıştırma
  • Stres yönetimi
  • Öfke yönetimi
  • Kayıp ve yas süreçleri
  • Psikosomatik sorunlar (Sebebinin fizyolojik olmadığı tıp doktorları tarafından belirlendikten sonra psikologa yönlendirilen bedensel şikayetler. Kaygı veya strese bağlı ağrı, gastrit, migren, fibromiyalji, nevralji, sedef gibi hastalıkların fizyolojik tedavisine ek olarak psikolojik destek)