Psikoterapi

Psikoterapi

27/01/2014 Kapalı Yazar: ipek

Dr. Pur,  16 yaş ve üzeri yetişkinler ile psikoterapi yöntemleri olarak duygu odaklı bilişsel davranışçı terapi ve farkındalık ve kabul terapileri ile çalışmaktadır. Uzun yıllardır süren duygusal sıkıntılarda ise şema terapi ve bağlanma odaklı psikodinamik terapi çerçevesinde çalışmaktadır. Psikoterapi seansı süresi 50 dakikadır. Seansların sıklığına ise kişinin psikolojik değerlendirmesinin sonucunda, terapist ve terapiye başvuran kişi birlikte karar verir.

Kaygı veya mutsuzluk gibi duygular birkaç saat sürdüğünde onları sadece “duygu” (emotion) olarak adlandırırken bunlar birkaç gün veya hafta sürdüğünde “mod veya duygu durumu” (mood) ; şiddeti hafiflese de birkaç yıl sürdüğünde ise “kişilik özelliği” (personality characteristic) diyoruz. Örneğin bir kişi, bugün yaşadığı bir kayıptan ötürü “mutsuz”dur, bir ay sonra halen mutsuzluğu devam ediyorsa buna “depresif modu devam ediyor” denebilir. Bu depresif hal, zaman zaman tamamen ortadan kaybolsa da bir sis bulutu gibi kişinin üzerine birkaç yıl boyunca sıklıkla çökmüşse mutsuzluk duygusu artık o kişinin “depresif kişilik” geliştirdiğine işaret edebilir. İşte bu tür kişilik yapısı haline gelmiş olumsuz duygularda artık bilişsel davranışçı terapi değil, şema terapi veya psikodinamik terapiden faydalanmak gerekir çünkü kişilik doğumdan itibaren oluşmaya başlar ve 10-15 seanslık kısa süreli bir bilişsel davranışçı terapi süreciyle değişmez, gelişmez. Bilişsel davranışçı terapi, daha çok yakın zamanda ortaya çıkmış, kriz nitelikli ve acil müdahale gerektiren depresyon veya panik bozukluk gibi durumlarda 10-15 seansta kişinin hissedebileceği kadar olumlu yönde bir iyileşme sağlarken, kaygılı veya depresif kişilik yapısı halinde olan durumlarda değişim sağlayamamaktadır. Bu sebeple, ikinci ve üçüncü dalga bilişsel davranışçı terapiler geliştirilmiştir. Bunlar, şema terapi, diyalektik davranışçı terapi, farkındalık ve kabul terapileri gibi duygu, düşünce, davranış ve hatta spiritüelliğin dahil edildiği daha yeni ve bütüncül psikoterapi yöntemleridir.

Dr. Pur’un psikoterapide kişilerle sıklıkla çalıştığı konular:

 • Duygusal farkındalık
 • Bedensel farkındalık (Duygunun bedende yarattığı duyumları fark etme becerisi)
 • Duygu ifadesi (Duygunun sözel olarak ifade edilmesi, talep etme becerileri vb.)
 • Duygu düzenleme
  • Mutsuzluk, çökkünlük
  • Kaygıyı yatıştırma
  • Stres yönetimi
  • Öfke yönetimi
  • Kayıp ve yas süreçleri
  • Psikosomatik sorunlar (Sebebinin fizyolojik olmadığı tıp doktorları tarafından belirlendikten sonra psikologa yönlendirilen bedensel şkayetler. Kaygı veya travmatik strese bağlı ağrı, gastrit, migren, fibromiyalji, nevralji, sedef gibi hastalıkların tedavisinde psikolojik müdahale)

Online Psikoterapi

Yetişkinler ile bireysel psikoterapi sürecini online olarak yürütebilmektedir. Online psikoterapi daha çok kişinin bulunduğu şehirde/ülkede destek alabileceği bir psikoterapist bulunmadığında tercih edilmelidir çünkü hiçbir iletişim, yüz yüze kurulan iletişimin yerine geçemez.

Online psikoterapi için kişinin özgürce konuşabileceği, sessiz ve yalnız başına olacağı bir oda, görüntülü konuşma yapabileceği bir bilgisayar ve yüksek hızlı bir internet bağlantısı (uydu veya adsl) olması önkoşuldur. Cep telefonundan kurulan bağlantı yoluyla yeterince iyi ve kesintisiz bir seans gerçekleşememektedir. Bu koşullar varsa, Dr. Pur ilk iki görüşmeyi yüz yüze yapmayı tercih etmektedir. Sonrasında online şekilde devam edebilmektedir. Konuyla ilgili sorularınız için info@ipekpur.com adresine e-posta  yollayabilirsiniz.