Psikanalitik Psikoterapi

Klinik Psikolog Dr. İpek Güzide Pur,  yetişkin ve ergenler ile psikanalitik yönelimli psikoterapi yöntemi ile çalışmaktadır.

Psikanalitik terapi, terapiye gelen kişinin aklına gelen her şeyi terapiste anlatmasını temel alan bir konuşma terapisidir. Psikanalitik terapide, kişinin kendini bilinçdışı bir şekilde kısıtladığı birtakım tekrarlayan davranış ve düşünme biçimlerinin bilinçli hale gelmesi; benliğinin güçlenmesi ve bu yolla dış gerçekliği daha iyi karşılarken içsel gerilimleri daha iyi yönetebilmesi; kişinin ihtiyaç ve isteklerinin daha farkında olması ve bunları karşılamak üzere terapistin eşliğinde çalışması hedeflenir.

Psikanalitik terapi, haftada bir veya iki sıklıkla yüz yüze yapılır. Seans süresi 45 dakikadır.

Psikoterapide sıklıkla destek verdiği konular

Mutsuzluk, çökkünlük, kaygı gibi zorlayıcı duygu ve düşünce durumlarıyla başa çıkma; kayıp ve yas süreçleri; ilişkisel çatışmalar; geçiş süreçleri (göç, ayrılık, yeni evlilik, çocuk sahibi olmak gibi hayatımızdaki dönüm noktalarında başa çıkma); psikosomatik sorunlar (sebebinin fizyolojik olmadığı tıp doktorları tarafından belirlendikten sonra psikologa yönlendirilen bedensel şikayetler veya strese bağlı şiddetlenen fiziksel sıkıntılar).

Çevrimiçi (Online) Psikoterapi

Yetişkinler ile bireysel psikoterapi sürecini online olarak çalışabilmektedir. Online psikoterapi için kişinin özgürce konuşabileceği, sessiz ve yalnız başına olacağı bir mekan, görüntülü konuşma yapabileceği bir bilgisayar ve yüksek hızlı bir internet bağlantısı (fibernet veya 4G gibi) olması gereklidir.