Psikoterapi

Dr. Pur,  16 yaş ve üzeri yetişkinler için psikoterapi yöntemi olarak travma bilgisine dayalı psikodinamik terapi çerçevesinde çalışmaktadır. Genellikle, psikoterapi seansı süresi 50 dakika, seansların sıklığı ise haftada birdir. Süreç içinde terapiye başvuran kişinin durumuna bağlı olarak haftada üç görüşmeye kadar çıkılabilirken, iyilik hali sağlandıktan sonra ise iki haftada bir görüşülerek görüşme sıklığı azaltılarak süreç sonlandırılabilir.

Kaygı veya mutsuzluk gibi duygular birkaç saat sürdüğünde onları sadece “duygu” (emotion) olarak adlandırırken bunlar birkaç gün veya hafta sürdüğünde “duygu durumu / mod” (mood) ; şiddeti hafiflese de birkaç yıl sürdüğünde ise “kişilik özelliği” (personality characteristic) diyoruz. Örneğin bir kişi, bugün yaşadığı bir hayalkırıklığı sebebiyle “mutsuz”dur, bir ay sonra halen mutsuzluğu devam ediyorsa buna “depresif duygu durumu devam ediyor” denebilir. Bu depresif hal, zaman zaman tamamen ortadan kaybolsa da bir sis bulutu gibi kişinin üzerine birkaç yıl boyunca sıklıkla çökmüşse mutsuzluk duygusu artık o kişinin “depresif kişilik” geliştirdiğine işaret edebilir. İşte bu tür kişilik yapısı haline gelmiş olumsuz duygularda bilişsel davranışçı terapi değil, psikanalitik kuramları temel alan psikanaliz, psikanalitik terapi veya psikodinamik terapi yöntemlerinden faydalanmak gerekir çünkü kişilik doğumdan itibaren oluşmaya başlar ve 10-15 seanslık kısa süreli bir bilişsel davranışçı terapi sürecinden faydalanmaz. Bilişsel davranışçı terapi, daha çok yakın zamanda ortaya çıkmış, kriz nitelikli ve acil müdahale gerektiren depresyon veya panik bozukluk gibi durumlarda 10-15 seansta kişinin hissedebileceği kadar olumlu yönde bir iyileşme sağlarken, kaygılı veya depresif kişilik yapısı halinde olan durumlarda değişim sağlayamamaktadır. Dr. Pur, kişilik yapısı ve ilişkisel sorunları psikodinamik terapi yöntemiyle çalışmaktadır.

Dr. Pur’un psikoterapide kişilerle sıklıkla çalıştığı konular:

 • Duygusal farkındalık
 • Bedensel farkındalık (Duygunun bedende yarattığı duyumları fark etme becerisi)
 • Duygu ifadesi (Duygunun sözel olarak ifade edilmesi, talep etme becerileri vb.)
 • Duygu düzenleme
  • Mutsuzluk, çökkünlük
  • Kaygıyı yatıştırma
  • Stres yönetimi
  • Öfke yönetimi
  • Kayıp ve yas süreçleri
  • İlişki çatışmaları
  • Psikosomatik sorunlar (Sebebinin fizyolojik olmadığı tıp doktorları tarafından belirlendikten sonra psikologa yönlendirilen bedensel şkayetler. Kaygı veya travmatik strese bağlı ağrı, gastrit, migren, fibromiyalji, nevralji, sedef gibi hastalıkların tedavisinde psikolojik müdahale)

 

Online Psikoterapi

Yetişkinler ile bireysel psikoterapi sürecini online olarak yürütebilmektedir. Online psikoterapi daha çok kişinin bulunduğu şehirde/ülkede destek alabileceği bir psikoterapist bulunmadığında tercih edilmelidir çünkü hiçbir iletişim, yüz yüze kurulan iletişimin yerine geçemez.

Online psikoterapi için kişinin özgürce konuşabileceği, sessiz ve yalnız başına olacağı bir oda, görüntülü konuşma yapabileceği bir bilgisayar ve yüksek hızlı bir kablolu internet bağlantısı (uydu veya adsl) olması önkoşuldur. Cep telefonundan kurulan bağlantı yoluyla yeterince iyi ve kesintisiz bir seans gerçekleşememektedir. Konuyla ilgili sorularınız için info@ipekpur.com adresine e-posta  yollayabilirsiniz.